Albatros

Śladami legend i skamielin

Projekt Eden, najbardziej spektakularny ogród botaniczny na świecie

Podróż do Południowej Anglii i Kornwalii przebiega przez malownicze zakątki Anglii ze spektakularnym wybrzeżem, urokliwymi wioskami i owianymi legendami zamkami i skarbami kultury.

Wycieczka rozpoczyna się w historycznym Winchester, gdzie oprócz pięknej katedry z 1079 roku znajduje się również najważniejszy symbol rycerstwa, czyli okrągły stół króla Artura i jego rycerzy.

Następnie udamy się do Kornwalii, Devonu i Dorsetu, gdzie krajobraz jest równie piękny, co bogaty w legendy: o królu Arturze, Psie Baskerville’ów czy Sherlocku Holmesie snującego się po mglistych wrzosowiskach Dartmoor, a znane detektywistyczne historie Agathy Christie ożywają tutaj na każdym kroku.

Odwiedzimy także producenta cydru jabłkowego i niezwykły ogród botaniczny znany jako Projekt Eden. Pociąg parowy zaierze wycieczkowiczów z Paington do Kingswear, a rejs statkiem do Dartmouth Agathy Christie.

Francuskie nawiązania

Trasa na zachód podczas trzeciegi dnia wyprawy prowadzi do zatoki Penzance i sennego nadmorskiego miasteczka Marazion. Stąd spoglądamy na wyspę pływową St. Michael’s Mount, która przypomina miraż i wyłania się z wody 366 metrów od wybrzeża Kornwalii. Zabudowa wyspy od razu przywodzi na myśl jej francuski odpowiednik Mont St. Michel na wybrzeżu Normandii, jednak w trochę mniejszym formacie. I tak samo jak jej starszą siostrę we Francji, szczyt wyspy zwieńcza imponujący zamek o podobnym, charakterystycznym stożkowym kształcie.

Zamek St. Michael’s Mount miał wiele przeznaczeń od czasów jego budowy w XIII wieku. W ciągu wieków miejsce to pełniło funkcję placówki handlowej, klasztoru, fortu, aż wreszcie stało się siedzibą rodu Aubynów, którzy w 1650 roku otrzymali wyspę od króla, uzyskując tytuł barona.

Wyspę najlepiej podziwiać z pewnej odległości, a my następnie kierujemy się do małego miasteczka Penzance, które wielu może pamiętać ze starego, humorystycznego musicalu Gilberta i Sullivana pt. „Piraci z Penzance”.

Stąd wycieczka prowadzi teraz tak daleko na zachód jak to tylko możliwe, do słynnego Lands End czyli końca Ziemi. Tutaj przyjrzymy się najbardziej na zachód wysuniętemu punktowi Anglii i znajdziemy czas na krótki spacer wzdłuż wybrzeża, zanim będziemy kontynuować naszą podróż przez Kornwalię na jej drugi kraniec, gdzie odwiedzimy małe nadmorskie miasteczko St. Ives, z widokiem na Morze Celtyckie.

Tutaj zrobimy krótką przerwę na kawę lub zimne, angielskie piwo, zanim wrócimy do naszego hotelu, gdzie wieczorem zjemy wspólnie kolację.

Dla poszukwaczy skamielin

Przewidziane zostały również atrakcje dla amatorów skamielin. Znajdują się one w dystrykcie Torbay na Wybrzeżu Jurajskim. To najcieplejsza część Wysp Brytyjskich. Prąd Zatokowy tworzy tutaj unikalny klimat dogodny nawet dla roślin tropikalnych.

Wybrzeże Jurajskie to 15-kilometrowy odcinek, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na wiele fascynujących odkryć, zwłaszcza z okresu jurajskiego (200–145 milionów lat temu).

Wzdłuż wybrzeża możemy zobaczyć różne warstwy skał, będące swoistą kapsułą czasu, która mieści w sobie 185 milionów lat historii Ziemi, obejmującej okres triasu, jury i kredy, a podczas spaceru wzdłuż plaży może będziemy mieć szczęście i znajdziemy ciekawe skamieliny. Każdy może zabrać ze sobą skamieliny leżące luźno na plaży. Obszar ten jest nie tylko eldoradem dla kolekcjonerów skamielin, ale dla wszystkich zainteresowanych historią i wręcz niemożliwe jest, aby nie odkryć skamielin w poszczególnych warstwach skał. Kiedy patrzy się na skamieliny sprzed około 180 milionów lat, można poczuć się wyjątkowo blisko związanym z historią Ziemi.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wycieczki!

Na Wybrzeżu Jurajskim istnieją duże szanse na znalezienie skamieniałości
Skamieniałości sprzed 180 milionów lat na Wybrzeżu Jurajskim
Kolej parowa Dartmouth z imponującymi lokomotywami parowymi
Małe przytulne nadmorskie miasteczko St. Ives
Port St Ives w Kornwalii
Port Torquay w hrabstwie Devon
Źródło: Albatros
Udostępnij: