Igrzyska Olimpijskie

10 medali na Igrzyskach Olimpijskich

Gratulujemy wszystkim zdobywczyniom i zdobywcom medali na IO 2024 w Paryżu! Polska znalazła się nieco powyżej środka medalowej tabeli. To 42. miejsce w gronie 91 państw uhonorowanych co najmniej jednym medalem. Biorąc pod uwagę wszystkie zdobycze, zajęliśmy 22. pozycję. Jeszcze wyżej reprezentacja znalazła się w zestawieniu punktowym.

Wszystkie te statystyki budzą niedosyt w mediach. Naszym zadaniem w Notos Polska było jednak kibicowanie sportowcom i docenienie ich pracy pozwalającej na zakwalifikowanie się do paryskiej imprezy. Szczególną atencją objęliśmy bliskie nam dyscypliny, które z szans przekuły się w prawdziwy kruszec.

Weekend maratończyków

Zwieńczeniem Olimpiady były biegi maratońskie mężczyzn i kobiet rozgrywane w odpowiednio w sobotę i niedzielę. W marotonie mężczyzn wydarzeniem był udział 42-letniego Kenenisa Bekele. Ten trzykrotny mistrz olimpijski i pięciokrotny mistrz świata z Etiopii ukończył bieg na 39. miejscu z niemal sześcioma minutami straty do zwycięzcy. Bekele pierwszy raz wystartował w Olimpiadzie w Atenach 20 lat temu, zdobywając złoto w biegu na 10000 metrów. Cztery lata później powtórzył ten wynik w Pekinie, dodając kolejne złoto w biegu na 5000 metrów. Pobił rekordy na tych dystansach, których wydawać by się mogło, że nie da się pobić. Ustanowił je inny Etiopczyk Haile Gebrselassie. W 2012 roku w Londynie Bekele otarł się o podium. Zajął czwarte miejse w biegu na 10000 metrów.

Kenenisa Bekele na dystansie maratońskim startuje od 2014 roku. W roku olimpisjkim zajął drugie miejsce w Maratonie Londyńskim.

W maratonie kobiet zwyciężyła Sifan Hassan z Holandii. Jej kolekcja z Paryża urosła do trzech zdobyczy. Dwa razy stanęła bowiem na najniższym stopniu podium w biegach na 5000 i 10000 metrów. Co ciekawe, na poprzednich Igrzyskach w Tokio również zdobyła trzy medale (w biegach na 1500, 5000 i 10000 metrów). Sifan Hassan jest także dziewięciokrotną medalistką mistrzostw świata (sześciokrotnie na otwartym stadionie, trzy razy w hali).

Zwycięzcy maratonu ustanowili nowe rekordy olimpijskie. Rekordów olimpijskich i świata ustanowiono w Paryżu aż osiemnaście. W gronie tym znalazła się nasza reprezentantka - Aleksandra Mirosław.

Ceremonia zakończenia IO 2024 w Paryżu była jednocześnie przekazaniem organizacji kolejnej Olimpiady Los Angeles.