wyścigi rowerowe

Tour de France Femmes dla Katarzyny Niewiadomej

Katarzyna Niewiadomo po końcowym etapie. Foto: A.S.O./Charly Lopez

Od lat 50. XX wieku we Francji wielokrotnie próbowano zorganizować kobiecy wyścig kolarski. Miał on stanowić odpowiednik rozgrywanego przez mężczyzn Tour de France. Poza incydentalnymi wydarzeniami zadania tego nie udawało się zrealizować aż do 2022 roku.

W 2021 roku ASO (Amaury Sport Organisation) zapowiedziało, że w lipcu następnego roku zorganizuje nowy wieloetapowy wyścig dla kobiet. Impreza trafiła do oficjalnego cyklu UCI Women’s World Tour. W porównaniu do męskiego touru miało być mniej etapów przebiegających inną trasą.

Dwie pierwsze edycje wygrały Holenderki - Annemiek van Vleuten w 2022 roku i Demi Vollering rok później. W tym roku w annałach zapisała się Katarzyna Niewiadoma. Polka w końcowej klasyfikacji uzyskała cztery sekundy przewagi nad ubiegłoroczną zwyciężczynią. Trzecia była również Holenderka, Pauliena Roojakkers, tracąca do Niewiadomej raptem 10 sekund.

Niewiadoma i Vollering trzykrotnie stawały na podium we wszystkich trzech edycjach. Obie mają po dwa zwycięstwa. Dodatkowo, Polka była dwukrotnie trzecia, a Holenderka, dwukrotnie druga.

Liczby Touru

Wyścig odbywał się w dniach 12-18 sierpnia. Zgłoszono 154 zawodniczki reprezentujące 22 zespoły. Transmisje telewizyjne dotarły na 5 kontynentów, do 190 państw. 8 etapów liczyło łącznie 949,7 km, podzielonych na 8 etapów i przebiegających przez 3 kraje; Bielgię, Holandię i Francję.

Jeden z etapów był czasówką, po dwa rozegrano w terenach górzystych (klasyfikując połowę z nich jako typowo górskie). Trzy etapy odbyły się na płaskich trasach. Najdłuższy (siódmy) etap miał 166,4 km. Po nim organizatorzy zaplanowali etap z najwyższym wzniesieniem (1924 metry).

Tourowi towarzyszyły liczne charytatywne działania. Przekazano prawie 250 rowerów dzieciom z ubogich rodzin. 

Katarzyna Niewiadoma

Polska kolarka szosowa odnosi sukcesy od ponad 10 lat. W latach 2015 i 2016 zdobywała złoto w mistrzostwach Europy w kategorii U-23 ze startu wspólnego. Dwa razy sięgała po brąz w mistrzostwach świata (również ze startu wspólnego). W swoim dorobku ma także złoto w kategorii juniorek zdobyte w 2012 roku podczas Górskich Mistrzostw Polski. Sukces ten powtórzyła w 2013 roku, wygrywając nie tylko klasyfikację młodzieżową, ale też w elicie kobiet.

Pierwsze miejsce w Tour de France Femmes w tym roku należy do największych osiągnięć Polki.

Zwycięska trójka. Foto: A.S.O./Thomas Maheux
Źródło: Tour de France Femmes
Udostępnij: