Albatros

Sławna Wenecja i nieznane Veneto

Imponujący Canal Grande

U stóp Dolomitów leży włoski region Veneto (Wenecja Euganejska) z miastami takimi jak Padwa, Vicenza oraz oczywiście Wenecja – nazywana także Królową Lagun

Jako bazę wypadową dla tej wycieczki wybraliśmy nadmorską miejscowość Jesolo ze wspaniałą piaszczystą plażą o długości 15 km, znajdującą się tuż za ogrodzeniem hotelu. W trakcie wycieczki odwiedzimy piękną, średniowieczną Vicenzę z budynkami zaprojektowanymi przez architekta Palladio. Zobaczymy Padwę, miasto uniwersyteckie, w którym pracował sam Galileusz. W ciągu kilku kolejnych dni poznamy cudowne wyspy laguny: królową miast - Wenecję, kolorowe Burano oraz Murano słynące ze swoich hut szkła i wspaniałych wyrobów szklanych.

W okolicy znajdują się także żyzne pola, na których uprawia się m.in. soję, kukurydzę, winogrona i kiwi. Bliżej poszarpanych szczytów Dolomitów leży miasto Bassano del Grappa, które odwiedzimy, aby zgłębić tajniki produkcji grappy. W okręgu winarskim Valdobbiadene zapoznamy się z kolei z produkcją prosecco – włoskiego odpowiednika szampana.

Dzień 1. Wylot z Warszawy do Wenecji
Spacer po Jesolo

Z Warszawy polecimy do Wenecji. Następnie pojedziemy do miejscowości Jesolo, gdzie znajduje się nasz hotel. Jesolo przyciąga turystów z całej Europy przede wszystkim długimi piaszczystymi plażami. Rozwój Jesolo został tak zaplanowany, że miasto zachowało swój czar. Do hotelików prowadzonych od pokoleń przez rodziny przyjeżdżają co roku stali goście, którzy traktują je prawie jak własne domy letniskowe. Będziemy mieszkać w jednym z takich rodzinnych hoteli, w których goście są zawsze mile widziani i czują się jak u siebie w domu.

Jesolo leży blisko Wenecji i pozostałych wysp laguny, w pobliżu pięknego rolniczego krajobrazu z polami soi, kukurydzy i kiwi, które hodowane są zaledwie ok ½ km od wąskiego pasa wybrzeża. Jest to dosłownie idealnie położenie do zwiedzenia tego regionu Włoch.

Po zakwaterowaniu się w hotelu, o ile czas na to pozwoli, udamy się na krótki spacer i powitalnego drinka. Następnie czeka nas kolacja w hotelu, podobnie jak przez  wszystkie dni naszego pobytu. Posiłek zaczniemy od szwedzkiego stołu z sałatkami. Zgodnie z włoską tradycją czeka nas trzydaniowa kolacja.

(W ciągu dnia przejedziemy około 35 km – 40 min)

Dzień 2.
Zwiedzanie Wenecji. Przepłynięcie łodzią na Plac św. Marka, spacer po mieście

Już w 1082 roku Wenecja, miasto żeglarzy, zostaje zwolniona z podatków w handlu z Bizancjum, w zamian za pomoc w walce z Normanami, którzy zagrażali bizantyjskim interesom. Kiedy Wenecja bierze udział w czwartej krucjacie a Konstantynopol zostaje zdobyty, ponownie przypada jej wiodąca rola w morskim handlu. Dzięki temu miasto przejmuje władzę w Nizinie Padańskiej oraz kontrolę nad handlem z Francją.

Mimo wiecznego sporu między Wenecją a Genewą, to Wenecja jest pod koniec XIV wieku handlową potęgą morską i jednym z najbogatszych państw Europy. Drogą morską docierały do miasta konwoje statków załadowanych wszelkimi dobrami. W czasach świetności zdarzało się, że w portach stało ponad 3000 prywatnych statków, nie licząc tych wojskowych.

Po wyjściu z hotelu wsiądziemy do autokaru i pojedziemy na krótką wycieczkę do Punta Sabbioni (20 km). Stamtąd rozciąga się widok na płaski krajobraz laguny a w oddali widać magiczną Wenecję. Przesiądziemy się na łódź i zupełnie jak w czasach wielkich handlowych żaglowców przybijemy do kei w samym centrum Wenecji, blisko Placu św. Marka, mostu Westchnień czy pałacu Dożów. Jest to magiczne miasto, a wizyta w nim nie pozostawi nikogo obojętnym.

Wenecję zbudowano na palach i piaszczystych wyspach w lagunie. Piękne pałace wzniesiono przy kanałach, którymi rozwozi się produkty do okolicznych sklepów. Płynąca karetka pogotowia mija gondole, podczas gdy tratwa towarowa załadowana materiałami budowlanymi przycumowana jest przy jednym ze starych pałaców.

Z Placu św. Marka udamy się na spacer po mieście w towarzystwie lokalnego przewodnika. Następnie będzie czas wolny na obiad. 

Dla chętnych proponujemy rejs gondolą. Pilot chętnie pomoże w zorganizowaniu tej atrakcji (rejs nie jest wliczony w cenę wycieczki).

Po południu popłyniemy z powrotem do Punta Sabbioni i wrócimy do hotelu, aby wspólnie zjeść kolację.

(W ciągu dnia przejedziemy 40 km – 50 min)

Dzień 3.
Bassano del Grappa - Włoska grappa. Most Ponte Vecchio. Prosecco w Valdobbiadene

U stóp Alp z widokiem na górę Monte Grappa znajduje się czarujące miasto Bassano del Grappa. Pojedziemy w głąb kraju i w oddali zobaczymy góry, które przechodzą w Dolomity, a dalej ciągną się aż do Tyrolu i Austrii, po czym przechodzą w Alpy.

W pobliskich dolinach produkuje się włoską wersję owocowego winiaka tj. grappę. Veneto jest największym włoskim producentem wina, także tutaj znajduje się najwięcej pozostałych po produkcji wina wytłoczyn winogron, które są głównym składnikiem grappy. Grappa może być równie elegancka i wyrafinowana co koniak czy rum. Istnieją bezbarwne warianty, które nie były leżakowane w beczkach oraz występujące w całym spektrum odcieni żółtego, mniej lub bardziej wpadającego w złoty, w zależności od rodzaju beczki i czasu leżakowania.

Dalej pojedziemy do centrum. Będziemy mijać piękny most Ponte Vecchio, zaprojektowany przez architekta Palladio. Łączy podzielone przez rzekę Brentę miasto. Przy rzece znajduje się stara destylarnia Nardiniego. Położenie nad rzeką było ważne ze względu na konieczność chłodzenia destylatu przy produkcji wina. Nardini produkuje także aperitif Aperol oraz Campari, ale liczy się przede wszystkim MezzoeMezzo. Jest to aperitif z liści rabarbaru zmieszany z wodą sodową i plastrem cytryny, który smakuje naprawdę wyjątkowo. Przez cały dzień miejscowi zachodzą do małego baru na skraju mostu, żeby napić się MezzoeMezzo. Warto skusić się na kieliszek tego trunku

Następnie będzie czas, by na własną rękę pospacerować po mieście lub zjeść lunch.

Pojedziemy dalej w góry. Otoczeni polami winogron znajdziemy się w samym sercu regionu winiarskiego Valdobbiadene, gdzie produkowany jest włoski odpowiednik szampana, czyli prosecco. Odwiedzimy producenta prosecco i dowiemy się jak wygląda proces wytwarzania tych musujących win, oraz oczywiście skosztujemy go. Popołudniu wrócimy do hotelu w Jesolo, na kolację. 

(W ciągu dnia przejedziemy 205 km – 4h)

Dzień 4.
Wyspa szklarzy Murano, kolorowa wyspa Burano i Wenecja

Ponownie wybierzemy się do Punta Sabbioni, skąd popłyniemy na dwie wyspy, które znajdują się blisko Wenecji.

Na północy laguny widać nawet z dużej odległości krzywą wieżę kościoła w Burano. Chwilę potem pokazują się też słynne różnokolorowe domy. Poczujemy się jak na planie filmowym reklamy farb. Ściany domów pomalowane są mocnymi kolorami takimi jak turkusowy, żółty, zielony, cytrynowy czy ognistoczerwony. Domy stoją obok siebie, a niektóre z nich mają każde piętro pomalowane innym kolorem. Wyspa, wcześniej zamieszkiwana głównie przez rybaków, znana jest ze sztuki hafciarskiej i koronkarstwa. Rzemiosło to przyniosło wyspie spore dochody. Niestety wielu najlepszych specjalistów wyjechało do Holandii lub Francji, a wyspa straciła przewagę nad konkurencyjną Wenecją. Zniknęło największe źródło dochodu i miasto podupadło. Nadal można tu zobaczyć piękne koronkowe wyroby. 

Następnie popłyniemy do Murano, która od ośmiu wieków znana jest z wyrobu szkła. W 1291 roku Wielka Rada w Wenecji zdecydowała, aby przenieść zakłady szklarskie na jedną z pobliskich wysp. Szklarze mogli tam spokojnie pracować bez tworzenia zagrożenia pożarowego dla Wenecji. Jednocześnie można było dzięki temu nadal czerpać korzyści z tego dobrze już znanego i cenionego rzemiosła.

Po zejściu na ląd udamy się prosto do zakładu szklarskiego. Przyjrzymy się rzemiosłu wykonywanemu od wielu pokoleń. Być może są na wyspie potomkowie rodzin, które mieszkają tu od wielu pokoleń, nawet od ponad tysiąca lat. Najwcześniejszy ślad sztuki szklarskiej w lagunie pochodzi z VII w. Dzisiaj szkło z Murano znane jest na całym świecie. Gdy zobaczymy jak wyglądają żyrandole z Murano, będziemy je potem rozpoznawać w wielu miejscach na całym świecie. Zobaczymy kryształy lśniące kolorami ze złotymi dodatkami, wielkie i piękne karafki a także małe ozdobne przedmioty. 

Następnie pójdziemy na spacer po wyspie, która jest miniaturą Wenecji, ze znacznie wolniejszym tempem życia

Zanim ruszymy dalej, będzie czas na zjedzenie obiadu.

Popołudnie spędzimy w Wenecji. Tym razem można odłączyć się od grupy i zwiedzać miasto na własną rękę. Pilot jest do dyspozycji i chętnie wskaże miejsca warte zobaczenia.
Następnie ruszymy z powrotem do Punta Sabbioni i do hotelu.

(W ciągu dnia przejedziemy 40 km – 50 min)

Dzień 5.
Padwa i Vicenza

Dzisiaj wybierzemy się do dwóch mniej znanych, ale wspaniałych miast, tj. Padwy i Vicenzy.

Historia Padwy sięga antyku, kiedy w 174 roku p.n.e. została zdobyta przez Rzymian. Tutaj urodził się rzymski historyk Liwiusz. Miasto znane jest z Uniwersytetu założonego w 1222 roku, jest to najstarszy uniwersytet we Włoszech. Na początku XV wieku Wenecja podlegała Padwie, która po wojnach napoleońskich trafiła pod rządy Austrii. Po włosko-pruskim zwycięstwie nad Austrią w wojnie siedmiotygodniowej w 1866 roku, Bismarck obiecał regionowi Veneto możliwość przyłączenia się do nowego włoskiego królestwa, które powstało w 1860 roku.

Centrum Padwy jest czarujące. W ostatnich latach przeżywa prawdziwy wzrost gospodarczy kosztem Wenecji, która nie radzi sobie z rozwijającym się na nizinie nowoczesnym przemysłem tekstylno-odzieżowo-obuwniczym. Turystów przyciąga przede wszystkim ciasna zabudowa absolutnie fascynującego starego miasta.

W mieście znajduje się jeden z najstarszych włoskich uniwersytetów i nie kto inny, lecz sam Galileusz mieszkał tutaj i pracował.

Wnętrza bazyliki pod wezwaniem patrona miasta św. Antoniego zdobią piękne reliefy Donatello. O bogactwie miasta świadczą przede wszystkim Cappella degli Scrovegni, kaplica Arena z freskami Giotta przedstawiającymi sceny z życia Matki Boskiej i Jezusa.

Wybierzemy się na spacer przez miasto, w czasie którego poznamy jego historię. Zobaczymy Palazzo della Ragione z początku XIII wieku, w którym mieści się największa na świecie hala niepodparta kolumnami. Będziemy mieć również czas, by pójść do słynnej kawiarni Caffé Pedrocchi i delektować się filiżanką espresso lub cappuccino.

Z Padwy pojedziemy do Vicenzy. W czasie spaceru po mieście obejrzymy piękne kamienice. Przejdziemy przez Piazza dei Signori i odwiedzimy fantastyczny Teatro Olimpico, który trafił na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Teatr został zaprojektowany przez światowej sławy architekta Palladio w 1580 roku i jest zbudowany z drewna i sztukaterii. Jest to pierwszy w historii zamknięty teatr, a architektonicznie nawiązuje do starych, antycznych teatrów. Kiedy wchodzi się na widownię, oszałamia liczba pięknych posągów i kolumn. Patrząc na sufit, można zobaczyć obraz letniego nieba z kłębiastymi chmurkami. Na scenie dominuje duża antyczna fasada. Są tam wejścia w trzy ulice, które przez złudzenie optyczne odchylają się tak, że nie wiadomo, gdzie jest góra, a gdzie dół.

Przejdziemy również obok najsłynniejszego budynku Basilica Palladiana, który służy radzie miasta za miejsce obrad. Wzdłuż głównej ulicy, wytyczonej jeszcze przez Rzymian, znajdują się niezliczone pałace. Również i tutaj będzie czas na odpoczynek. Warto spróbować lokalnego przysmaku baccala alle vicentina. Danie to jest charakterystyczne dla Vicenzy. Składa się z suszonego dorsza często podawanego z polentą czyli kaszą kukurydzianą. Polecamy Osteria Veneto, gdzie robią fantastycznego sztokfisza.

(W ciągu dnia przejedziemy 220 km – 3 h)

Dzień 6.
Czas wolny

Dzisiejszy dzień jest do własnej dyspozycji. Można go spędzić na plaży lub wybrać się na dodatkowe zwiedzanie. Nasz pilot jest do Państwa dyspozycji i chętnie doradzi co można jeszcze zobaczyć i dokąd warto się udać.

Wieczorem kolacja.

Dzień 7.
Jesolo - Wenecja. Powrót do Warszawy

Pojedziemy na lotnisko, skąd polecimy do Polski.

(W ciągu dnia przejedziemy 35km – 40 min)

A może romantyczna przejażdżka gondolą?
Vicenza, Bazylika Palladiana
Symbol Bassano del Grappa, Stary Most (Ponte Vecchio)
Kolorowe domy na wyspie Burano
Bazylika mniejsza Santa Maria della Salute, Wenecja
Plaża w Jesolo gotowa na przybycie plażowiczów
Teatro Olimpico zaprojektowany przez Andrea Palladio, Vicenza
Wenecja, Most Rialto, najstarszy most nad Canal Grande
Bassano, Ponte Vecchio
Wyspa Murano
W Veneto znajduje się mnóstwo winnic
Źródło: Albatros
Udostępnij:
Strona główna > Podróże >
Sławna Wenecja i nieznane Veneto