wyścigi rowerowe

1200 kilometrów na dwóch kołach od Przemyśla do Rozewia

1200 kilometrów na dwóch kołach od Przemyśla do Rozewia

MRDP Wschód 2024 odbędzie się w dniach 21-25 września na dystansie ok. 1200 kilometrów w limicie czasu 96h (4 dni) z sumą przewyższeń ok. 7000 metrów. Start ulokowano na rynku w Przemyślu. Meta znajduje się przy Latarni Morskiej Rozewie.

Maraton Rowerowy Dookoła Polski (MRDP) liczy 3200 kilometrów przebiegających możliwie najbliżej granic Polski. Zmagania podzielone są na trzy części: Zachód, Góry i Wschód. Dwie pierwsze zawodnicy pokonali już w latach w 2022 i 2023. Były to MRDP Zachód 2022 (1030 km, Rozewie - Świeradów-Zdrój, 24-27 września) oraz MRDP Góry 2023 (1150 km, Świeradów-Zdrój - Przemyśl, 26-30 sierpnia). W przyszłym roku na śmiałków czeka pełna pętla (3200 km, start/meta Rozewie, 23 sierpnia - 2 września).

Start maratonu

Na 5 min przed startem Maratonu, uczestnicy ustawiają się na linii startu na Rynku w Przemyślu. Na czele kolumny ustawiony będzie radiowóz Policji lub samochód techniczny organizatora, za którym podążać będzie zwarta kolumną uczestników Maratonu. Na końcu kolumny będą poruszać się samochody techniczne organizatora i zespół medyczny.

Pierwsze 500 metrów trasy, prowadzące do Placu przy Bramie, kolumna pokonuje wolno ok. 5-10km/h.

Po skręcie w ul. Dworskiego prędkość kolumny rowerzystów rośnie do ok 25-30km/h. Przez pierwsze 14km trasy uczestnicy poruszają się zwarta kolumną za radiowozem policji. Po minięciu miejscowości Medyka (rondo na 14km trasy)  następuje start ostry i uczestnicy maratonu poruszają się z prędkością dostosowaną do swoich możliwości fizycznych.

Przejazd zawodników zwartą kolumną na odcinku Przemyśl – Medyka ma na celu bezpieczne pokonanie drogi DK28, a odcinek od Startu Ostrego do miejscowości Torki ma na celu podzielenie zawodników na mniejsze grupy tak, aby dalszą część trasy mogli pokonywać w ruchu otwartym, zgodnie z przepisami Prawo o ruchu drogowym, samodzielnie lub w grupach nie przekraczających 15 rowerzystów.

Zawodnicy są zobowiązani do poruszania się wyłącznie po wyznaczonej trasie Maratonu, wykonywania poleceń organizatora i służb mundurowych.

Zawodników obowiązuje zakaz przekraczania osi jezdni i wjeżdżania na pas dla przeciwnego kierunku ruchu.

UWAGA: Droga Medyka-Radymno jest w trakcie wymiany nawierzchni, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Od Startu do początku miejscowości Torki (ok 16km trasy) zawodnicy kat. SOLO mogą poruszać się wspólnie z innymi uczestnikami maratonu, dalszą część trasy, aż do mety, pokonują samotnie zgodnie z zasadami kategorii.

Uczestnicy Maratonu na odcinku od miejscowości Torki (ok. 16km trasy), aż do Mety poruszają się w ruchu otwartym, zgodnie z przepisami Prawo o ruchu drogowym.

Start Ostry jest lotny, tzn. zawodnicy ruszają w dalszą trasę bez zatrzymywania się.

Prom Mielnik

Na trasie Maratonu znajduje się prom rzeczny Mielnik – Zabuże zlokalizowany na ok. 450 km trasy w miejscowości Mielnik na rzece Bug.
Godziny kursowania Promu Mielnik:

niedziela, 22 września od 6.00 do zmroku (ok. godz 19.00),
poniedziałek, 23 września od 10.00 do 18.00.

Korzystanie z promu w godzinach kursowania jest obowiązkowe. Poza godzinami kursowania promu został wyznaczony objazd przez Siemiatycze i most na Bugu w Kózkach: +13,3km. Na objazd można się skierować w miejscowości Zabuże na ok. 448 km trasy nie wcześniej niż 10 minut przed zamknięciem promu.

Harmonogram maratonu

20.09.2024 (piątek)

godz. 17.00-20.00 – rejestracja uczestników w Biurze Maratonu (Urząd Miasta),
godz. 20.00 – kolacja/Biesiada dla uczestników i kibiców Maratonu – Piwiarnia Warecka (koszt udziału 100zł/osobę)

21.09.2024 (sobota)

godz. 9.30-10.30 – śniadanie dla uczestników i kibiców Maratonu – Piwiarnia Warecka (koszt udziału 45zł/osobę),
godz. 10.30-11.30 – rejestracja uczestników w biurze maratonu (Urząd Miasta),
godz. 10.30-11.30 – sprawdzenie wyposażenia obowiązkowego,
godz. 11.30 – odprawa techniczna,
godz. 11.50 – ustawienie się uczestników na linii startu, pamiątkowe zdjęcia,
godz. 12.00 – START HONOROWY

21-25 września 2024 – pokonywanie trasy Maratonu.

25.09.2024 (środa)

godz. 12.00 – koniec limitu czasu 96h,
godz. 12.30 – uroczyste zakończenie Maratonu przy latarni morskiej na Przylądku Rozewie, wręczenie wyróżnień dla zwycięzców poszczególnych kategorii oraz statuetek dla wszystkich startujących, którzy pokonali całą trasę maratonu,
godz. 13.00 – biesiada dla uczestników i kibiców na mecie Maratonu.

Warunki uczestnictwa

Maraton przeznaczony jest dla uczestników o bardzo dobrym przygotowaniu kondycyjnym. Warunkiem dopuszczenia do startu jest:

1. Uzyskanie kwalifikacji w jeden z wymienionych sposobów:
a) ukończenie jednej z poprzednich edycji MRDP,
b) ukończenie dowolnej edycji GMRDP, ZMRDP lub WMRDP
c) ukończenie wyścigu Bałtyk Bieszczady w edycji 2022 lub 2024,
d) ukończenie Maratonu Północ Południe w edycji  2023 lub 2024,
e) udokumentowane pokonanie dystansu minimum 600km w trybie non‑stop w limicie czasu 48h dokonane w ciągu 12 miesięcy przed dniem startu Maratonu:
- start w innym maratonie,
- trening z zapisem śladu GPS,
- wyprawa rowerowa (opis, ślad trasy, czas przejazdu itp.),
- inne dokonania zawodnika pozytywnie ocenione przez organizatora.
2. Ukończone 18 lat.
3. Złożenie organizatorom pisemnego oświadczenia o starcie w maratonie na własną odpowiedzialność.

Pełna pętla

Trasa maratonu poprowadzona jest możliwie najbliżej granic Polski. Przechodzi przez najpiękniejsze zakątki kraju. Start i meta zlokalizowane są na Przylądku Rozewie przy latarni morskiej, skąd zawodnicy ruszają na wschód, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Najpierw trasa wiedzie przez Kaszuby omijając Trójmiasto. Dalej trasa prowadzi przez Żuławy i Wysoczyznę Elbląską, aż pod granicę z Obwodem Kaliningradzkim w Gronowie. Od Gronowa kierujemy się już całkowicie na wschód, przez Warmię i Mazury, gdzie w okolicach Sępopola spotkamy bardzo słabej jakości drogi. Przejedziemy przez Węgorzewo i Gołdap oraz Puszczę Borecką i Puszczę Romincką, która słynie z wiaduktów i mostów kolejowych z przełomu XIX/XXw. W Wiżajnach trasa odbija na południowy wschód przez Sejny, następnie prowadzi na południe przez Puszczę Augustowską do Lipska i dalej przez Kuźnicę, Puszczę Knyszyńską, Puszczę Białowieską aż nad Rzekę Bug, którą przekracza promem w Mielniku.

Następnie uczestnicy wjadą na wyżynę i skierują się na Terespol i dalej wzdłuż Bugu, przez Lasy Włodawskie dotrą aż do Zosina. Tutaj na licznikach pojawi się pierwsze 1000km. Przed Tomaszowem Lubelskim napotkają po drodze pierwsze „większe” górki, które będą dopiero przedsmakiem tego co ich czeka w dalszej części trasy. Z Tomaszowa pojadą na Lubaczów i bocznymi drogami do Przemyśl, za którym wjadą w Bieszczady przejeżdżając przez wiele przełęczy aż do Ustrzyk Górnych, dalej przez Cisnę i Komańczę wjadą w Beskid Niski pokonując trasę przez Krempną, Tylicz, Muszynę, Krościenko nad Dunajcem, Polanę Głodówka, gdzie znajduje się najwyższy punkt na trasie, dotrą do Zakopanego, skąd udadzą się w kierunku Czarnego Dunajca, Jabłonki, przejadą przez kilka wysokich przełęczy i dotrą do Milówki, gdzie znajdują się ogromne łukowe wiadukty. Dalej przez Beskid Żywiecki, Beskid Śląski dotrą do Cieszyna.

Po kolejnych kilkuset kilometrach dotrą do Kotliny Kłodzkiej, którą objadą dookoła. Tuż przed Złotym Stokiem, na licznikach wybije 2000km. Następnie zawodniczy skierują się na Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, Międzylesie, Kudowę Zdrój i Radków. Następnie przejadą u podnóża Gór Sowich i skierują się na Mieroszów i Lubawkę by wjechać w Karkonosze. Za Piechowicami czeka ich ostatni długi i stromy podjazd przez Szklarską Porębę Dolną, aż na sam szczyt do „Zakrętu Śmierci” i długi zjazd do Świeradowa-Zdroju. Dalej już dolinami do Sulikowa, gdzie zawodnicy odbiją na północ by powoli zbliżać się do Mety.

Przejadą przez Bory Dolnośląskie, Puszczę Rzepińską, Cedyński Park Krajobrazowy i dotrą do najbardziej wysuniętego na zachód zakątka Polski w Osinowie Dolnym. Następnie pojadą wzdłuż Odry do Szczecina, skąd przez Puszczę Goleniowską dotrą do Wyspy Wolin, przejadą przez Woliński Park Narodowy, w Międzyzdrojach ostatecznie zmienią kierunek jazdy na wschodni i pojadą już prosto do Mety by pokonać ostatnie 350km wzdłuż polskiego wybrzeża. W okolicach Mielna na licznikach wybije 3000km. Ale to jeszcze nie koniec, do mety nadal zostaje 200km gdzie tuż przed Metą czeka ich zjazd nad Jezioro Żarnowieckie, przejazd obok elektrowni szczytowo-pompowej, w niedalekim sąsiedztwie niedokończonej elektrowni atomowej i następnie podjazd z drugiej strony doliny 100m w pionie. Gdy już się wtoczą na sam szczyt wzniesienia czeka ich spokojny zjazd do Krokowej i dalej po płaskim, aż do Jastrzębiej Góry i brukiem do mety.

Maraton jest skierowany do uczestników o bardzo dobrym przygotowaniu kondycyjnym, jak i psychicznym, niejednokrotnie ten drugi aspekt decyduje o ukończeniu maratonu.

Źródło: Maraton Rowerowy Dookoła Polski
Udostępnij: