Z widokiem na jezioro Garda
26 września 2024
Podczas tej tygodniowej wycieczki odwiedzimy wiele wspaniałych miejsc w Północnych Włoszech. Zobaczymy Weronę – miasto Romea i Julii, które jest symbolem wiecznej i romantycznej miłości. Dowiemy się więcej o produkcji wina w regionie winiarskim Valpolicella, gdzie skosztujemy słynnego wina Amarone. W trakcie wycieczki dotrzemy także do czarującej Wenecji, gdzie okazałe renesansowe pałace stoją przy kanałach wodnych, które stanowią główne arterie komunikacyjne w mieście. Będziemy też mieć okazję, żeby podziwiać urokliwy Tyrol Południowy i piękne krajobrazy w miejscowości uzdrowiskowej Merano i w niewielkim alpejskim miasteczku Tirolo. Oczywiście nie może zabraknąć rejsu po zachwycającym jeziorze Garda i poznania jego okolic z wizytą między innymi w przepięknym miasteczku Malcesine.
Naszą bazą wypadową będzie uroczy hotel w górskim miasteczku San Zeno di Montagna, które jest pięknie położone na zboczu gór Monte Baldo, a hotelowego tarasu roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Jezioro Garda.
Rejs po jeziorze Garda i czas wolny w Malcesine to atrakcje przewidziane w drugim dniu wycieczki.
Lago di Garda, czyli jezioro Garda, od wielu lat przyciąga turystów z całego świata. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ widok na jezioro zapiera dech w piersiach. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. Wyjedziemy z hotelu w kierunku jeziora. Po drodze zatrzymamy się w Bardolino, znanego z produkcji wina o tej samej nazwie. Stąd popłyniemy statkiem wzdłuż pięknego wybrzeża, aby na koniec dotrzeć do czarującego miasteczka, Malcesine, gdzie znajduje się wspaniały zamek i urokliwy port. Będziemy mieć czas na poznanie miasta wraz z jego uroczymi zakątkami i małymi kafejkami. Chętni mogą wjechać kolejką linową na szczyt góry Monte Baldo, królującej wysoko ponad błękitną taflą jeziora (przejazd nie jest wliczony w cenę wycieczki, koszt biletu to ok. 25 euro).
Uroki Tyrolu Południowego
Piąty dzień rozpoczniemy od przejazdu trasą na północ w kierunku przełęczy Brenner. Autostrada przebiega w otoczeniu pięknych gór.
Tutaj, na północ od jeziora Garda, można zauważyć, że Alpy są coraz bliżej. Zobaczymy piękne, włoskie Dolomity z ostrymi szczytami górskimi, których nierówne, strzeliste wierzchołki w porannym słońcu połyskują odcieniami złota, bieli i czerwieni. Wzdłuż drogi będziemy mijać sady i winnice położone na wzniesieniach oraz zamki przyklejone do stromych zboczy gór.
W okolicach Bolzano wjedziemy w jedną z dolin, która zaprowadzi nas do ślicznej miejscowości uzdrowiskowej Merano. W ten sposób znajdziemy się w cudnym Tyrolu Południowym. Tam wjedziemy na płaskowyż, miniemy Merano i dotrzemy do miasteczka Tirolo lub Dorf Tirol, jak nazywane jest w języku niemieckim, drugim oficjalnym języku używanym w tym regionie. Pośrodku niezwykłej scenerii i niezapomnianych widoków, na wysokości 596 metrów znajdziemy się w prawdziwym alpejskim miasteczku, w którym niemiecka i włoska kultura alpejska łączą się ze sobą w doskonałej harmonii.
Spacerując po miasteczku, poczujemy się jak w austriackim kurorcie narciarskimi, gdy na moment zapomnimy o sadach pełnych jabłoni, które rosną tu wszędzie. Zanim wyruszymy dalej do Merano będzie oczywiście czas, by nacieszyć się otoczeniem i widokiem na wspaniały zamek Castel Tirol.
Chętne osoby mogą udać się z przewodnikiem na mały wyciąg krzesełkowy, którym można zjechać bezpośrednio do Merano pokonując trasę ok. 270m nad winnicami. Osoby, które nie będą miały ochoty na przejażdżkę wyciągiem krzesełkowym, mogą pokonać tą trasę autokarem i spotkać się z grupą na miejscu w miasteczku.
Miejscowość uzdrowiskowa Merano była scenerią dla wielu filmów o Tyrolu Południowym. To czarujące miasteczko jest niczym piękna oaza pośród wysokich szczytów górskich. Przed wyruszeniem w drogę powrotną przewidzieliśmy sporo czasu wolnego, aby na własną rękę zjeść obiad i pospacerować po miasteczku. Można także wybrać się na zakupy w licznych butikach, które kuszą swoją ofertą.
W drodze powrotnej, przejedziemy obok Trydentu. Jeśli będzie czas, zatrzymamy się tam na kawę. W latach 1545-1596 w miejscowości tej odbywał się Sobór trydencki kościoła katolickiego. Był on odpowiedzią kościoła katolickiego na reformację i postanowiono na nim, że tylko Kościół katolicki może interpretować Biblię. Właśnie tutaj rozłam pomiędzy Kościołem katolickim, a nową luterańską wiarą protestancką stał się faktem. Po krótkiej przerwie w głównej siedzibie średniowiecznych biskupów skierujemy się ku naszemu hotelowi, do którego dotrzemy w godzinach popołudniowych.
W hotelu, przed kolacją będzie czas, aby spotkać się w barze i przy tradycyjnym włoskim aperitifie i porozmawiać o wrażeniach minionego dnia. Szczególnie polecamy apple-martini, czyli wódka ze sznapsem jabłkowym i sokiem jabłkowym. Kolację zjemy w hotelu.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem wycieczki. Najbliższy termin wylotu to kwiecień 2025.