biegi górskie

Górski Bieg Frassatiego

14 czerwca 2025 roku uczestnicy będą mieć do pokonania niespełna 22 km z sumą przewyższeń +/- 1120 metrów. Na ostatnich czterech kilometrach trudny, techniczny i stromy zbieg. Trasa siódmej edycji tego wydarzenia jest poprowadzona szlakami turystycznymi wokół Międzybrodzia Bialskiego w Beskidzie Małym. 

Start masowy o godzinie 9.45. Limit czasu na ukończenie biegu wynosi 4 godziny 30 minut. Limit pośredni na przeł. Przegibek wynosi 2 godziny. Uczestnicy biegu, którzy nie zmieszczą się w regulaminowych limitach nie zostaną sklasyfikowani. Uczestnicy, którzy nie zmieszczą się w limicie na przeł. Przegibek zostaną poproszeni o zejście z trasy biegu. Limit uczestników wynosi 300 miejsc. Opłaty należy wnosić do 5 czerwca 2025 roku.

Trasa

Start i meta zlokalizowane są w centrum położonego nad jeziorem Międzybrodzkim Międzybrodzia Bialskiego, na wys. 316 m.n.p.m. Po kilkusetmetrowym odcinku prowadzącym drogami publicznymi skręcamy na ul Nowy Świat, na niebieski szlak turystyczny, gdzie zaczyna się stromy podbieg (częściowo asfalt, częściowo drogi leśne, częściowo betonowe płyty). Po ok 3 km. dobiegamy do skrzyżowania ze szlakiem zielonym (na wys. ok. 613 m.n.p.m). Tutaj skręcamy w lewo i na dobre rozstajemy się z asfaltem. Biegniemy ok 4 km. w stronę Gaików (818 m.n.p.m.). To chyba najłatwiejszy odcinek całego biegu - przyjemna, leśna droga z nielicznymi bardziej stromymi odcinkami.

Na skrzyżowaniu szlaków na Gaikach skręcamy ostro w lewo, na szlak niebieski, którym zbiegamy na przełęcz Przegibek (663 m.n.p.m.) - tuż przed przełęczą zmieniamy szlak turystyczny na narciarski, dzięki czemu omijamy odcinek drogą publiczną. Na parkingu na przełęczy (ok 8.8 km biegu) do dyspozycji biegaczy będzie pierwszy punkt regeneracyjny. Tutaj przekraczamy drogę publiczną (zachowaj ostrożność!) i zaczynamy ostry podbieg szlakiem niebieskim w kierunku Magurki. Szlak na krótkim odcinku pokrywa się z narciarskim szlakiem biegowym, po czym odbija stromo pod górę w lewo (!). Niedługo potem znajdujemy się na skrzyżowaniu szlaków na Sokołówce (858 m.n.p.m.). Skręcamy w prawo na szlak czerwony w stronę Mikuszowic Krakowskich.

Czeka nas długi i szybki zbieg, gdzie na odcinku ok. 2,5 km stracimy 250 m. wys. Na ok. 12,5 km biegu, na wys. ok. 587 m.n.p.m. nawracamy na szlak żółty, który wyprowadzi nas na Magurką Wilkowicką (909 m.n.p.m.) Szczególnie wymagający jest początkowy fragment tego etapu. Na Magurce, obok schroniska PTTK, będzie zlokalizowany drugi punkt regeneracyjny. Z Magurki biegniemy dalej, szlakiem niebieskim, granią Beskidu Małego, w kierunku Czupla (933 m.n.p.m.) - najwyższego szczytu tego pasma górskiego. Z Czupla zaczyna się najtrudniejszy etap biegu - około 4 kilometrowy, bardzo trudny  technicznie, ostry zbieg do Międzybrodzia (początkowo szlak niebieski, następnie czerwony). Trasa na tym odcinku w wielu miejscach jest wąska, przeważa podłoże z luźnymi kamieniami, co wymaga szczególnej ostrożności. Po zbiegu z Czupla do mety  zostaje już krótki odcinek w samym Międzybrodziu.

Patron biegu

Piotr Jerzy Frassati – zakochany w górach (urodził się u stóp Alp), niezwykle aktywny sportowo, a równocześnie ofiarnie niosący pomoc najbardziej potrzebującym. Zawsze stawiał sobie wysoko poprzeczkę. Jeździł na rowerze, biegał, pływał, ale jego największą pasją były góry. Uwielbiał wędrować i wspinać się w Alpach. Ta miłość do gór w połączeniu z głębokim życiem modlitwy doprowadziły młodego Frassatiego do założenia wspólnie z przyjaciółmi nieformalnego Stowarzyszenia Ciemnych Typów, którego celem było łączenie apostolatu modlitwy z aktywnością górską. Stało się to w 1924 r.

Kilka lat wcześniej, w 1922 r., jako student inżynierii górniczej, odwiedził Polskę – m.in. Katowice, gdzie przyglądał się funkcjonowaniu miejscowych kopalń. Łączył w swoim życiu w harmonijną całość aktywność intelektualną, fizyczna i duchową. Jego głębokie życie modlitewne i ascetyczne zaowocowały wyjściem do najuboższych dzielnic Turynu, gdzie angażował się w pomoc biednym i zepchniętym na margines życia społecznego. Podczas tej służby zaraził się chorobą Heinego-Medina, która doprowadziła do jego śmierci. Zmarł 4 lipca 1925 r., w wieku zaledwie 24 lat. Jego pogrzeb zgromadził tłumy, głównie spośród tych, którym pomagał.

Organizatorami Górskiego Biegu Frassatiego są Instytut Gość Media oraz Fundacja Gość Niedzielny.

Źródło: Górski Bieg Frassatiego
Udostępnij:
Strona główna > Sport >
Górski Bieg Frassatiego