wspinaczka

2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe PION/POZIOM

Fot. Kamil Dudek

W dniach 19-21 lipca 2024 Fundacja DAJESZ! zaprasza do Podzamcza w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na wyjątkowe wydarzenie. To 2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe PION/POZIOM. 
 
Przez cały weekend w malowniczej scenerii Podzamcza odbędzie się cykl wydarzeń łączących środowisko wspinaczkowe i artystyczne. Fundacja przyliży swoje zaangażowanie w popularyzację wspinaczki wśród dzieci oraz zrównoważony rozwój Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Piątek
  
W piątek o zmierzchu wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w „Biegu o Tron” – oczywiście w szpeju wspinaczkowym i... z rolką papieru w ręce. Start przy skale Adept, meta na dziedzińcu zamkowym. Bieg nawiązuje do jednego z projektów Fundacji Dajesz! – „Czysta jak Jura”. Zakłada on wybudowanie sieci punktów sanitarno-informacyjnych, które byłyby się wizytówką rejonów wspinaczkowych i całego regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wyznaczałyby jednocześnie kierunek rozwoju turystyki, stając się wzorem do naśladowania przez inne regiony w Polsce.
 
Po biegu nastąpi „Kino Mocne”, czyli maraton filmów wspinaczkowych. W repertuarze są m.in.: „Ola Mirosław. W drodze do Paryża”. (Scenariusz i reżyseria: Adam Bortnowski, Dariusz Goczał, Mikołaj Wit. Produkcja Bongo Media na zlecenie Warner Bros. Discovery), „Droga” i „Alpine Wall Tour” (reżyseria Wojtek Kozakiewicz), najnowszy odcinek popularnej serii „Klasyki Jury” z udziałem Piotra Głowackiego.

Sobota

W sobotę w godz. 10.00-16.00 odbędą się zawody wspinaczkowe w dwóch formułach. Pierwsze to „Pogromcy Jury” – zawody memoriałowe, podczas których zawodnicy w dwuosobowych zespołach zawalczą na klasykach wspinaczkowych Podzamcza. Formuła open i towarzyska forma zawodów sprawią, że wszyscy będą się wyśmienicie bawić. 
 
Drugie zawody to zawody juniorskie „Droga do góry”. Odbędą się na nowo otwartych, ubezpieczonych sportowych drogach na skale Niedźwiedź. Drogi eliminacyjne mają stopień trudności ok. VI.2–VI.2+/3 dla juniorów młodszych oraz VI.3+ - VI.4+ dla juniorów. Udział w zawodach jest bezpłatny.
 
Zawody „Droga do góry” nawiązują do projektu Fundacji Dajesz! o tej samej nazwie – „Droga do góry”, którego celem jest popularyzacja wspinania jako aktywności rekreacyjnej i dyscypliny sportowej wśród dzieci i młodzieży.
 
Finały zawodów wspinaczkowych oraz uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom przewidziane są na godz. 18.00-20.00.
 
Wieczorem na taśmie rozpiętej pomiędzy wieżą zamkową a skałą Kaczor będzie można podziwiać spektakularny pokaz highline w wykonaniu najlepszych polskich highlinerów. W nocy natomiast odbędzie się Night Climbing Jazz Session,czyli wspinanie na podświetlonych skałach Adepta do muzyki na żywo.

Konferencja „Droga do Jury”
 
Konferencja odbędzie się z udziałem przedstawicieli środowiska wspinaczkowego, władz samorządowych i centralnych oraz biznesu. Będą poruszane na niej tematy związane ze zrównoważonym rozwojem i promocją regionu Jury (m.in. budowa infrastruktury sanitarnej, budowa pól namiotowych i kamperowisk, rozbudowa bazy noclegowej). Tematy stanowiące przedmiot dyskusji są systematycznie nagłaśniane przez Fundację DAJESZ! Jej celem jest stworzenie z Jura wzoru do naśladowania przez inne gminy w Polsce.
 
Przez cały czas drugiej edycji Jurajskich Spotkań Wspinaczkowych PION/POZIOM na terenie Podzamcza będą rozstawione stoiska wspinaczkowe oraz stoiska z regionalnymi produktami. Na dziedzińcu zamkowym będą dostępne także inne atrakcje:

  • - Akcja „Bezpiecznie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej”, promująca zasady bezpiecznego uprawiania turystyki w regionie. W programie są m.in.: pokazy pierwszej pomocy, prezentacja sprzętu ratowniczego, animacje oraz konkursy z nagrodami (sobota-niedziela 10.00-17.00, organizatorzy: Związek Gmin Jurajskich i Grupa Jurajska GOPR),
  • - Strefa wspinaczkowa dla osób z niepełnosprawnościami oraz gry rodzinne (sobota, 10.00-17.00, organizator: Fundacja Sprawne Wspinanie),
  • - Plenerowe warsztaty malarsko-rysunkowe „Twierdza twórczości” (sobota, 15.00-17.00, organizator: Fundacja Wspierania Aktywności Twórczej i Regionalnej „Stara Szkoła”).

Fot. Dagmara Krzywicka
Źródło: Fundacja DAJESZ!
Udostępnij: