Albatros

Peru – Imperium Inków

Naturalny raj - cudowne Wyspy Ballestas

Ta ekscytująca podróż rozpoczyna się w kolonialnej Limie, prowadzi przez dziką przyrodę Wysp Ballestas i zaskakującą pustynię Atacama, aż do oazy Huacachina oraz tajemniczych linii w Nazca (które można zobaczyć podczas specjalnego przelotu), aby na koniec dotrzeć do majestatycznych Andów - królestwa kondorów.

Podczas wycieczki można poznać unikalną kulturę prekolumbijskich ludów na wyspie Taquile, odwiedzić pływające wyspy trzcinowe plemienia Uros na jeziorze Titicaca oraz przemierzyć pociągiem jedną z najwyżej położonych tras kolejowych na świecie. Pochodząca z lat 20. XX wieku linia kolejowa zabierze turystów z Puno przez płaskowyż Andów i Świętą Dolinę Inków aż do Cusco. Stąd podróż wiedze do Machu Picchu - zaginionego miasta Inków ukrytego w peruwiańskich Andach. 

Zwiedzanie Limy (2. dzień pobytu) obejmuje Huaca Pucllana – piramidę w dzielnicy Miraflores, kolonialne centrum miasta, dwa największe place: Plaza San Martín i Plaza de Armas.

Atrakcje w Arequipa (6. i 7. dzień pobytu) podzielone są na miejskie oraz terenowe. Do pierwszych należą kolonialne centrum miasta z głównym placem Plaza de Armas, kościół jezuitów La Compania i klasztor św. Katarzyny. Wśród drugich są królestwo lam, wulkanów i pustynnych stepów.

Podczas 12. dnia wycieczki w planie jest zwiedzanie miasta Cusco. Znajdują się w nim świątynia Słońca Qricancha, kompleks świątynno – obronny Sacsayhuaman, tajemniczy labirynt Qenqo oraz lokalny targ.

17-dniowa wycieczka do Peru nie wymaga posiadania wizy.

Kanion Colca

120-kilometrowy kanion rzeki Colca w regionie Arequipa jest dwa razy głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA. Dno kanionu, ze względu na brak jakiejkolwiek roślinności i dominację głazów, przypomina krajobraz księżycowy. 

Wlot kaniony znajduje się na wysokości 3050 metrów npm, a wylot jest aż 2100 metrów niżej. Po prawek stronie kanionu ściany wznoszą się na wysokość 4200 metrów nad poziom rzeki. Po drugiej stronie są o tysiąc metrów niższe.

W penetrowaniu Kanionu Colca swój znaczny wkład mieli Polacy. 7-osobowy zespół kajakarzy oraz dokumentalistów dokonał pierwszego przepłynięcia kanionu kajakiem. Miało to miejsce w 1981 roku. Nazwy nadane poszczególnym formacjom przez uczestników wyprawy doczekały się oficjalnego odnotowania w przez Instytucie Geograficznym Peru. To między innymi Kanion Czekoladowy, Kanion Polaków oraz Wodospady Jana Pawła II. Osiągnięcie uznane zostało również za wartościowe dla Księgi Rekordów Guinnessa poprzez wpis dokonany trzy lata po wyprawie.

W 2008 roku do Peru udały się dwie kolejne, polskie wyprawy. Jedna samodzielna, druga organizowana wspólnie z Peru i USA. Pierwszą z wypraw zaincjował klub AKT Watra, odkrywając gorące źródła nazwane na cześć Klubu, a także wodospad Polonia.

Wyspa Taquile na jeziorze Titicaca
Machu Picchu – zaginione miasto Inków
Tajemnicze linie Nazca
Osada Ollantaytambo
Pozostałości cywilizacji Inków w Świętej Dolinie Urubamb
Panorama Limy
„La ciudad imperial” - „Cesarskie Miasto” czyli Cuzco"
Święta Dolina Inków ukryta w peruwiańskich Andach
Kanion Colca - najgłębszy kanion na świecie
Stanowisko archeologiczne Moray
Źródło: Albatros
Udostępnij: