Trasa Muzealna w kopalni soli

Muzeum w kopalni, komora Saurau, fot. D. Kołakowski

Po zakończeniu zwiedzania Trasy Turystycznej (należącej do Kopalni Soli w Wieliczce), osoby odwiedzające wielicką kopalnię mogą zdecydować się, by przejść jeszcze Trasę Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Zdecydowanie warto to zrobić – Trasa Muzeum pozwala bowiem ujrzeć obiekty i miejsca, jakich nie spotkamy na Trasie Turystycznej. Zwiedzanie Muzeum nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami – wystarczy podstawowy bilet do Kopalni.

Co można zobaczyć na Trasie Muzeum? Jedną z jej największych atrakcji są kieraty – gigantyczne górnicze machiny. Jeden z nich, zwany kieratem polskim, to prawdopodobnie największa drewniana maszyna górnicza na świecie!

Wiele osób z pewnością zachwycą także oryginalne obrazy Jana Matejki, cenny Róg Bractwa Kopaczy czy luksusowa kolejka przeznaczona dla najważniejszych urzędników Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

Na Trasie Muzeum wystawiane są również mniejsze obiekty, związane zarówno z pracą dawnych wielickich górników, jak również z ich tradycjami i życiem codziennym. Osoby, które najbardziej doceniają piękno natury, również znajdą tu atrakcje dla siebie – m.in. wystawę kryształów soli ze słynnych Grot Kryształowych czy niesamowite solne formy, które wyglądają niczym wyciągnięte wprost ze świata baśni. Niezapomniane wrażenia zapewnią również potężne, przepiękne komory, w tym największa w całej kopalni komora Maria Teresa oraz uważana już w XIX wieku za najpiękniejszą komora Saurau.

Trasa Muzeum położona jest w całości na III poziomie kopalni, zaś jej długość wynosi około 1,5 kilometra. Zwiedzanie tej Trasy trwa około 1 godziny.

Zamek Żupny - Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
ul. Zamkowa 8
32-020 Wieliczka
Małopolskie
pokaż na mapie »
Więcej informacji w platformie TURTURi:
Muzeum w kopalni, Sacrum w dziedzictwie solnym, fot. D. Kołakowski
Muzeum w kopalni, kierat polski, fot. D. Kołakowski
Muzeum w kopalni, kolejka górnicza, fot. D. Kołakowski
Muzeum w kopalni, wózki do transportu pochyłego, fot. D. Kołakowski
Muzeum w kopalni, System odwadniający, fot. D. Kołakowski
Muzeum w kopalni, dawne urządzenia górnicze, fot. D. Kołakowski
Muzeum w kopalni, koło wyciągowe, fot. D. Kołakowski
Muzeum w kopalni, Róg Bractwa Kopaczy, fot. D. Kołakowski
Muzeum w kopalni, św. Kinga Jana Matejki, fot. D. Kołakowski
Muzeum w kopalni, przedmioty porośnięte solą, fot. D. Kołakowski
Muzeum w kopalni, geologia, fot. D. Kołakowski
Udostępnij: